top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Outliers (Çizginin Dışındakiler) Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?


Outliers kitabını yakın zamanda okudum ve içindeki öyküleri okuduktan sonra herkesin okumasının faydalı olacağına karar verdim. Kitap farklı başarı hikayelerini ele alıyor ve her öyküde kişilerin başarı hikayelerinin göz ardı edilebilecek sırlarını ve gerçeklerini bize sunuyor.


Yazar, Malcolm Gladwell, araştırmacı gazeteci ve psikoloji alan bilgisi takdire şayan seviyede. Kendisi eserde uçarı ve gerçeklikle bağdaşmayan çıkarımlarda bulunmamış ve akıcı bir dille anlatmış. Örüntüleri incelemek ve ele almak konusunda da kendisini çok takdir ettim.

Siz okumayanlara spoiler vermek istemediğimden çok detaya girmeyeceğim. Ancak kitapta yüzeysel bulacağınız ve göz ardı edeceğiniz birçok ögenin nasıl da etkili olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda çok da kolay tahmin edilebilecek etkenlerin önemini daha net kavrayacaksınız, örneğin; pratik yapma ve tekrar etmenin önemi.

Kitapta hoşuma giden bir başka nokta ise IQ seviyesi ile ilgili olan termitler öyküsü idi. Ekonomiden aşina olacağınız azalan verim (diminishing return) etkisinin IQ seviyelerinde de etkili olduğunu gözlemleyen bir araştırmayı okuma fırsatı bulacaksınız. Aslında bir noktaya kadar IQ'nun önemli olduğunu ve bir noktadan sonra IQ artışının bireye kayda değer bir fayda getirmediğine şahit olacaksınız.

Başka bir etmen ise şans. Kitapta uygun fırsatlara ulaşan şanslı kişilerin de hikayeleri ele alınıyor. Tabii ki bu şans faktörünü piyango çıkması gibi düşünmeyin. Kişilerin yaşadıkları yer, doğdukları tarih, gittikleri okuldaki okul aile birliği gibi aklınıza ilk sıralarda gelmeyecek fırsat ve imkanları düşünün.

Son olarak kitabın kendi tanıtım yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kendinize iyi bakın.

Kitabın Tanıtım Yazısı:

"Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri... Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici... Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. Çizginin dışındakilerin -yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin- hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor. Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti Blink'te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers'taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor."

215 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page