top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Depresyondayken neleri kaybediyoruz?


Depresyondayken yaşadığımız bazı kayıplar olmakta. Bu kayıplarla ilgili bir yas sürecine girmemiz de oldukça mümkün. Hatta bu yas süreci vesilesiyle kendi depresyonumuzu yoğunlaştırıp daha katmerli hala getirebiliriz. Peki nelerdir bu yaşadığımız kayıplar?


Depresyonun doğası gereği bu durumda olan kişiler kendilerini enerjisi düşük ve pasif hissederler. Hayattan da kendi el ayaklarını çekerler. Bunlar vesilesiyle de kendi hayatlarında karşılaşabilecekleri fırsat ve şansları kaçırabilirler. Hayatlarını dolu dolu yaşayamaz ve sevdikleriyle vakit geçiremezler. Kopuk geçirdikleri zamanların onlara faturası farklı yerlerden de kesilebilir. Sahip oldukları bazı şeyleri (arkadaşlıktan, işyerinde sahip olunan pozisyona kadar geniş düşünebilirsiniz) kaybedebilirler.

Yine depresyonun doğası gereği çok ilginç bir şey yaşanabilir burada. Kişiler kendilerinin zaten bu kaybettiklerini hak etmediklerini düşünebilirler. Bu kaybı hak ettiklerini varsayabilirler. Zaten değersiz olduklarına dair sahip oldukları inançları bu olanlarla güçlendirebilirler. Bir yerde kendilerinden bekledikleri tarzda bir başarısızlık sergilediklerini düşünüp kendi karamsar düşüncelerine daha sıkı sarılabilirler. Diğer yaşanabilecek bir olasılık da kendilerine kızmaları olacaktır. Kişiler bu kayıplardan ötürü kendilerini suçlayıp kendilerine kötü davranabilirler. Karamsarlık yerine kendilerine karşı öfkeyle dolup kendilerini bu yolla da daha da mutsuz etmeyi başarabilirler.

Göreceğiniz üzere bu kayıplarla baş ederken kişiler kendilerine daha da zarar verebilirler. Kendimizi korumak adına şu önemlidir. Bu hatalara düşerken durup karar noktanızda kendi yolunuzu seçmeye çalışın. Bu yaşanmış kayıpla nasıl baş etmeyi tercih ediyorsunuz? Dolu dolu istediğiniz bir yaşama doğru giden bir yolu seçip bu kayba rağmen neler yapabileceğinize mi bakmayı tercih edersiniz? Yoksa bu kayıp ve bu kaybın acısıyla, pişmanlığıyla kendinizi daha da kötü bir hale mi sürüklemek istersiniz?

Kendinize İyi Bakın.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page