top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Zombi Hapı, Flakka Nedir?


Zombi hapı olarak da bilinen flakka (alpha-pyrrolidinopentiophenone, alpha-PDP) sentetik bir uyuşturucudur. Dünya genelinde çoğunlukla Çin’de üretilen bu uyuşturucu yakın zamanda ülkemize giriş yaparken yakalanan kargo ile gündeme geldi. 


Bu uyuşturucu genelde beyaz veya pembe kristaller halinde satılıyor ve garip bir koku yaydığı söyleniyor. Flakka psikostimülan (uyarıcı nitelikteki ilaçlara verilen ad) etkilere sahip bir uyuşturucudur. Alarmda olma halini, dikkati ve enerjiyi arttırmaktadır. Kokain ve ecstasy de bu uyuşturucu gibi uyarıcı niteliklere sahip diğer uyuşturuculara örnek verilebilir.

Flakka İnsanları Yamyam Yapar Mı? Bazı flakka vakalarında kullanan kişilerin başka birisine saldırıp onları ısırması, bu uyuşturucunun insanları yamyama çevirdiği iddialarını gündeme getirmiştir. Doktorların yaptığı açıklamaya göre bu olaylar duruma özgü yaşanmıştır ve uyuşturucunun böyle bir eğilim oluşturduğuna dair kesin bir bulguya rastlanmamıştır. Şiddete eğilim oluşturduğu ise bir gerçektir. Bu flakkanın delirium etkileri yüzünden olur. Delirium hali sonucunda kullananlar aşırı uyarılmışlık, paranoya ve halüsinasyon deneyimler ve görürler. Flakka kullanımı sonucunda garip davranışlar, hareketlilik ve delüzyonlar da gözlemlenir. Ayrıca bazı vakalarda ise delirium hali nöbet ile sonuçlanabilmektedir.  

177 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page