top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Yeni Yılda Başarılarınızın Katilini Durdurun: Yeni Yıl Kararları


Yeni yılın geldiğini gözden kaçırmak çok da mümkün değil. Her yerde süsleme, yarışma, piyango ve benzeri yılbaşı ile ilintili etkinlik görmek mümkün. Çoğumuz da bu heyecan dalgasına eşlik edip yeni yıla dair bazı planlar yapıyoruz. Yeni bir düzen üzerine düşünüyor ve neleri değiştirmek istediğimizin üstüne kafa yoruyoruz. Yeni yıl, yeni başlangıçlar deyip kararlar alıyoruz. Daha fazla … olacağım, kilo vereceğim, sağlıklı besleneceğim, daha düzenli uyuyacağım, arkadaşlarımla daha çok vakit geçireceğim, gibi.

Romanlarda olduğu gibi güneşli bir bahar sabahına uyanırcasına, yeni ve umutlu bir yıla başlarken bu karar ve hedeflerimize ulaşmamızı engelleyen asıl suçlu kim peki. Geçtiğimiz sene aldığımız kararların gerçeğe dönmesini engelleyen, yola taş koyan kim peki. Bir düşünelim.


Motivasyon Kimdi Ki?

Yeni yıl kararlarımızda da olduğu gibi kendi hayatımızda aldığımız çoğu kararda hızlı ve yüzeysel kalıyoruz. Ben … yapacağım, daha çok … yapmak istiyorum. Peki bu hedeflerin arkasındaki nedeninizi düşündünüz mü hiç? Neden daha çok öyle olmak istiyorsunuz? Neden zayıflamak, para biriktirmek, daha çok … istiyorsunuz?

Motivasyon kaynağımızı belirlemek, hedef ve kararlarımızı hayata geçirmek için önemli bir adımdır. Siz kendinizi geriye doğru çektiğinizde veya çekmeye niyetlendiğinizde sizi yolunuza geri döndürecek olan da yine sizsiniz. Motivasyonlarınızı kendinize hatırlatıp bu hedefinize neden ulaşmak istediğinizi hatırlamak harcadığınız çabayı anlamlı kılacaktır.

Bunun yanı sıra motivasyon kaynağınızı belirlemek sizi kendi kuralcı ebeveynliğinizden de kurtaracaktır. Bunu yap, şunu yap minvalindeki klasik kararlar almak yerine … olmasını istediğim için … yapacağım, … uğruna … biriktireceğim, gibi planlamak tutumunuzu da etkileyecektir.

Tabii ki de zaman zaman (bazen çoğu zaman) yolunuzdan sapacaksınızdır, insan olmanın bir parçası bu değil mi zaten? Bu zamanlarda anlamlı ve dolu dolu yaşamanıza yardımcı olacak özkaynağınızı motivasyonlarınızda bulabilirsiniz.

Bu sene kararlarınızı alırken ve hedeflerinizi belirlerken biraz daha soru sorun kendinize. Üstüne biraz düşünün, bir gece üstüne yatın bakalım :) .

Yeni yılınız kutlu olsun. Nice güzel günlere (1 Ocak pazara denk geldiği için çoğumuz üzgünüz, yalnız değilsiniz). Kendinize iyi bakın.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page