top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Stres Nedir? Strese Farklı Bakmak Mümkün Mü?

Bazı insanlar stresi olumsuz görürken bazıları ise pozitif ve motive edici görmektedir. Bu fark kişilerin bakış açıları ile ilgili olmakla birlikte baskının miktarı ile de ilgilidir. Peki bu baskı ve stres kavramları bizlere ne anlatmaktadır?Baskı: Uygun miktarda maruz kalındığında yararlı olabilmektedir. Daha uyanık ve farkında olmamızı sağlar. Motivasyon sağlar. Hedeflerimize ulaşmak için bizim olumlu eylemler gerçekleştirmemize yardımcı olur.


Stres: Çok fazla baskı sonrası ortaya çıkan bir durumdur. Stres ortaya çıktığında baskı artık olumlu olmaktan çıkar ve olumsuzluk oluşturmaya başlar. Kişinin odaklanmasını azaltır. Verimli çalışmasına ket vurur.


Bu hassas dengeyi bir gitar teliymiş gibi görebilirsiniz.


Eğer gitar teli çok gevşek olursa, güzel bir ses çıkarmaz; hatta ses bile çıkarmaz. Yeterince baskı altında olmazsanız, sıkılırsınız, motive olmaz ve eyleme geçmezsiniz.


Eğer gitar teli çok gergin olursa istendiği gibi çalınamaz, sesleri güzel çıkarmaz. Uzun vadede bu tel kopabilir. Daha da gerilirse, yine kopabilir. Çok stres altında siz de verimli çalışamazsınız. Uzun vadede yorulur ve tükenmişlik sendromuna uğrarsınız. Kaygılarınız sizin enerjinizi azaltır. Kronik rahatsızlıklara sebep olabilir.


Eğer gitar teli tam uygun gerginlikte olursa, güzel notalar çıkarır ve sevdiğiniz şarkıları çalabilir/dinleyebilirsiniz. Siz de uygun baskı altında olursanız parlarsınız. Verimli ve motive olursunuz.


Kendinize İyi Bakın.
#stres #baskı #kaygı #panik #streslebaşetme #başetme #insomnia #uyku #uykusuzluk #çare #çözüm #uyumak #kolayuyku #uykusuzluknasılgiderilir #uykusuzluknedenleriveçözümleri #işyerindebilinçlifarkındalık #bilinçlifarkındalıkfordummies #bilinçlifarkındalıkmakale #bilinçlifarkındalıkeğitimi #bilinçlifarkındalıkterapisi #bilinçlifarkındalıkkitap #bilinçlifarkındalıkölçeği #bilinçlifarkındalıkegzersizleri #bilinçlifarkındalıkmakalesi #bilinçlifarkındalıkpdf #bilinçlifarkındalıknedir #bilinçlifarkındalıkneişeyarar #bilinçlifarkındalık #BilinçliFarkındalıkNedir #Bilinçli #BilinçliTüketici #BilinçliFarkındalık #mindfulnessneişeyarar #işyerindemindfulness #BedenTaramasıMindfulness #mindfulnessnedir #farkındalıkmindfulnessegzersizleri #mindfulnessmeditasyonunasılyapılır #farkındalıkmindfulnessegzersiz #mindfulnessmeditasyonunasıl #Mindfulnessizmir #YemeBozukluklarıveMindfulness #Mindfulnessİzmir #Mindful #mindfulnessfarkındalık #mindfulnessegzersizleripdf #Mindfulness #Psikoterapi #Terapi #ACTTerapisti #ACT #BDT #BDTTerapisti #CBTTerapisti #CBT #KabulveKararlılık #KabulveKararlılıkTerapisi #KabulEtmek #BilişselTerapi #BilişselDavranışçı #BeckYönelimliBilişselTerapi #BeckYönelimli #BeckYönelimliKognitifTerapi #Beck #BilişselDavranışçıTerapi #Bilişsel #BilişselSüreçler #iştemeditasyon #NefesMeditasyonu #İşteMeditasyon #işyerindemeditasyon #OturmaMeditasyonu #Meditasyon #DavranışçıTerapiler #KognitifTerapi #BaşarılıTerapist #BaşarılıTerapi #Uygun #UygunTerapist #izmirpsikolojiakademisi #izmirpsikoloji #izmirTerapi #izmirPsikolojikDanışman #izmirTerapist #izmirpsikolog #Psikologizmir #izmir #Eşitlik #Eşitimkanlar #Rahatlama #KaygıveDepresyon #GenelKaygıBozukluğu #GelecekKaygısı #Kaygı #YüksekKaygı #KaygıBozukluğu #KaygıBelirtileri #AnksiyeteNedir #AnksiyeteBelirtileri #Anksiyete #AnksiyeteBozukluğu #AnksiyeteTedavisi #Depresif #DepresyonÖzet #DepresyonSemptomları #DepresyonTedavisi #DepresifBelirtiler #DepresyonBelirtileri #BipolarDepresyon #BipolarBozuklukBelirtileri #BipolarNedir

109 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page