top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Sosyal Kaygı Bozukluğu Nedir?


Sosyal kaygı, diğer insanlarla etkileşime girmeyi, sohbet etmeyi, zaman geçirmeyi içeren sosyal ortam ve durumlardan korkma halidir. Bu kaygı, olumsuz eleştirilme ve değerlendirilme kaygısıdır. Sosyal kaygı kronik bir korku ve endişe halidir. Sosyal kaygı bozukluğu yaygın görülen bir durumdur. Her 100 kişiden 7’sinde görülebilen bir durumdur.


Kişi bahsi geçen sosyal ortam ve durumda olabileceğine inandığı senaryolar üretir. Bu senaryolar olumsuz ve kötü içeriğe sahiptir. Aşağılanma, başarısızlık, rezil olma gibi içeriklere sahip olabilir. Kişi bu ürettiği senaryoların olmasından endişelenir.

Sosyal kaygısı olan kişiler utangaç, mesafeli, içine kapanık, asosyal ve/veya ilgisiz olarak görünebilir. Ancak çoğunlukla sosyalleşmek istemelerine rağmen kaygıdan dolayı kendilerini geride tutarlar. Bu noktada sosyalleşmek isteğine sahip olmak önemli bir etmendir. Bazı vakalarda içedönük (introvert) olma hali sosyal kaygı ile karıştırılabilmektedir. Burada kişinin kendi istekleri ve tercihleri önemli olmaktadır. Sosyalleşmemesi içedönüklükten mi yoksa sosyal kaygıdan dolayı mıdır? Eğer başkası adına varsayımda bulunuyorsanız, onun kendi tercihlerine saygı duyun.

Sosyal kaygısı olan kişiler şu durumlarda kayda değer rahatsızlık yaşayabilir:

  • Başkalarıyla ilk kez tanıştırılma

  • Dalga geçilme veya eleştirilme

  • İlgi odağı olma

  • Bir şeyler yaparken izlenme ve takip edilme

  • Resmi bir ortamda konuşma, fikir beyan etme

  • Otorite figürü olan biriyle buluşma, konuşma

  • Suratının kızardığının veya utandığının yüzüne vurulması

Sosyal kaygısı olan insanlar kaygılarının çoğunlukla gerçekçi olmadığını bilirler. Bu durum, çoğunlukla diğer kaygı bozuklukları için de geçerlidir. Kişi, düşüncelerinin ve kaygılarının gerçekçi olmadığını bilir ancak kaygı duymaya devam eder ve buna paralel olarak sosyal ortam ve durumlardan kaçınmaya devam eder. Bu noktada kişi yardım için bir uzmana danışarak ve uzmanla birlikte çalışarak sosyal kaygısının üstesinden gelebilir.

Sosyal kaygı için hem ilaç tedavisi hem psikoterapi tercih edilebilir. Kişinin tercihine bağlı ikisi birlikte de yürütülebilir. Bilişsel davranışçı terapi (BDT) ile kabul ve kararlılık terapisi (ACT) sosyal kaygıda etkili müdahale metotlarıdır. Araştırmalar, bilişsel davranışçı terapi (BDT) ile kabul ve kararlılık terapisinin (ACT) tek başına gayet etkili, hızlı ve iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.

Kendinize İyi Bakın.

Kaynaklar:

Fleming, J. E., & Kocovski, N. L. (2013). The Mindfulness and Acceptance Workbook for Social Anxiety and Shyness: Using Acceptance and Commitment Therapy to Free Yourself from Fear and Reclaim Your Life. New Harbinger Publications.

Hofmann, S. G., & Otto, M. W. (2017). Cognitive Behavioral Therapy for Social Anxiety Disorder: Evidence-Based and Disorder Specific Treatment Techniques. Routledge.

Hope, D. A., Heimberg, R. G., & Turk, C. L. (2010). Managing social anxiety: a cognitive-behavioral therapy approach: workbook. Treatments That Work.

Shannon, J. (2012). The shyness and social anxiety workbook for teens: CBT and act skills to help you build social confidence. New Harbinger Publications.

#SosyalKaygı #Kaygı #KaygıBozukluğu #Sosyalleşme #SosyalKaygıNeYapmalı #ÜçüncüNesilDavranışçıTerapiler #DoğruTerapist #CBTTerapisti #CBT #ACTTerapisti #ACT #KabulveKararlılık #KabulveKararlılıkTerapisi #BDT #BDTTerapisti #Psikoterapi #Terapi #BilişselDavranışçıTerapi #DavranışçıTerapiler #KognitifTerapi #Terapist #izmirTerapi #izmirPsikolojikDanışman #Mindfulnessizmir #izmirTerapist #izmirpsikolog #Psikologizmir #izmir #İzmirPsikolojikDanışman #Psikologİzmir #İzmirTerapist #Mindfulnessİzmir #İzmirTerapi #İzmirPsikolog #İzmir #TeknolojiveTedavi #SosyalKaygıBelirtileri #SosyalKaygıTedavi #BilişselDavranışTerapisi #BaşarılıTerapi #UygunTerapist #YeniNesilDavranışTerapileri #TerapiSeansı #KanıtaDayalıTerapi #BilişselTerapi #DavranışTerapisi #BaşarılıTerapist #KKTTerapisti #ÜçüncüNesilDavranışTerapisi #YeniNesilDavranışçıTerapiler #KonuşmaKorkusu #SosyalleşmeKorkusu #ToplulukKorkusu #iyipsikolog #EniyiPsikolog #Psikologlar #AnksiyeteBozukluğu #PsikolojiBlog #PsikolojiBozukluğu #TeknolojivePsikoloji #PsikolojikRahatsızlıklar #Anksiyete #AnksiyeteBelirtileri #AnksiyeteNedir #AnksiyeteTedavisi

366 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page