Nevşah Karamehmet Ve Nefes Terapisi İddiaları

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2018


Tarih boyunca tedavi, çözüm adı altında hurafeler ve safsatalar insanlara pazarlanmıştır. Günümüzde gelişen teknoloji ve medya sayesinde insanları kandırmak biraz daha zorlaşsa da yakın zamanda sıfırlanması çok da mümkün görünmüyor. Bu noktada bilinçli tüketici olmak önemlidir. Biz alanda çalışan, bilimi ve araştırmaları takip eden insanlar olarak da toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum.

Bu yazıda geçen sene haziranda (2017 Haziran) yapılan bir programı ele almak istiyorum. Kendi sosyal medya hesabımda eleştirmiştim ancak yakın zamanda bu bölüme ait bir videoya denk gelince hakkında yazı yazmak da zaruri diye düşündüm.

Program CNN’de yayınlanan, çoğumuzun severek takip ettiği Gündem Özel programı. Hazirandaki bir bölümünde (23.06.2017) ise Nevşah Karamehmet isimli bir Nefes Terapisti ilginç iddialarda bulunuyor. Haydi hep beraber bu iddiaları ele alalım.


Bu videoda ateistler ile ilgili kısmı izleyebilirsiniz.

Birinci iddiası, ateistlerle yaptığı nefes çalışmalarında yaşadıklarına dair. Kendi sözlerine göre ateistlerde göğüs nefesi yokken karın nefesi var. İki günlük nefes çalışmaları sonrası bu insanlarda nefesin açıldığını ve Allah’a inandıklarını söylüyor. Koyu ateistler diye de altını çiziyor. Bunun sırrını da manyetik alan (bir ara “Manyetik alan demiyim” de diyor?), kuantum diyerek açıklıyor. Ateistlerin burası çıkık (göğüs kafesini gösteriyor), sormama bile gerek yok bir çıkıklık var, taşlaşmış diye iddiada bulunuyor.

Daha sonra “Yüzbinlerce insan üstünde bu araştırmaları yaptık” (birebir kendi sözü) diye bir iddiada da bulunuyor. Böyle bir araştırmayı hiçbir yerde bulamadım. Olmayan bir araştırma ile kendi sözlerini desteklemek çok yaygın bir yalan aslında.

Bu konu ile ilgili dediklerine bakacak olursak, kuantum diyerek bazı şeyleri açıkladığını iddia edenler kuantumun karmaşıklığına ve bilinmezliğine sığınırlar. Kuantum demek bilimsel açıklama yerine geçmez. Manyetik alan demek de ona keza. Bu manyetik alanın nasıl bir işlevi var, bunu detaylı ve mantıklı olarak açıklayamıyorsanız, açıklamanız kabul edilebilir değildir. Sadece konu başlıklarını söylemek açıklama yerine geçmez. Buna benzer bir açıklama da ben getireyim. Terapi neden işe yarar? Çünkü bilim, insan, davranış, hayat, azim, füzyon, defüzyon, tepkime, kimya. Bu açıklama kabul edilebilir mi? Bence edilemez.

Başka bir açıdan bu olaya tekrar bakalım. Ateistlerin taşlaşmış göğüs kafesi nefesle açılınca Allah’a inanıyorlar diyor terapistimiz. Bunu nefese bağlayıp akıl, düşünme ve sorgulamayı devre dışı bırakması, terapistimizin ayrı bir hatası olsa gerek.

İkinci iddiası ise geyler ile ilgili. Nefes terapistimizin iddiasına göre geyler, doğru nefes alamadıkları için erkeklik enerjilerine ulaşamıyorlar. Ama nefes terapisi bu konuda da imdada koşuyor. Erkeklik enerjisine ulaşmayı öğretiyor sanırım.

Bu ikinci iddiayı açıklamak çok daha kolay aslında. Bu sınıflandıran bir zihniyettir. Bu zihniyet aslında yaygındır ve cinsiyetçi tutumun bir ürünüdür. Feminen veya maskülen olmak iki kutuptan ibaret değildir ve stabil değildir. Bir kişi bazı ilişkilerinde daha feminen, bazı ilişkilerinde daha maskülen olabilir. Başka biri tüm ilişkilerinde oldukça feminen olmayı tercih edebilir. Bu, cinsel yönelimden bağımsızdır. Cinsel yönelim de terapi ile dışarıdan müdahale ile değiştirilebilen, tedavi edilebilen, iyileştirilebilen bir şey değildir. Hastalık, psikolojik bozukluk değildir. Dolayısıyla nefes alma şeklini değiştirerek, nefes terapisi ile cinsel yönelim değiştirmek mümkün değildir.

Buradan tüm bölümü izleyebilirsiniz.


Medyanın büyümesi ile beraber bilgi bombardımanı altındayız. Zaman zaman bilgi çöplüğüne dönüyor siyah ekranda gördüklerimiz. Bu noktada bizlere de seçici olma görevi düşüyor. Bilgiyi hemen kabul etmektense araştırıp öğrenmek önemlidir. Araştırma becerisi, araştırdıkça gelişen bir beceridir. Bu bilgi kirliliğinden terapi, psikoloji ve ruh sağlığı alanları da nasibini alıyor. Bilinçli birer tüketici olup araştırarak bu sahte bilimcilerden kaçınabilirsiniz.

Kendinize İyi Bakın.#NevşahKaramehmet #NefesEgzersizi #NefesTerapisi #NefesTerapi #NefesTerapisiYalanı #SahteUzmanlar #SahteBilim #Bilim #BilimselDayanak #BilimselAraştırma #Araştırma #Cnn #CNNGündemÖzel #Gündemözel #Deniz #DenizBayramoğlu #ManyetikAlan #EşcinsellerNefesAlamıyor #LGBTQ #LGBTİ #GeylerErkeklikEnerjisine #ErkeklikEnerjisi #Ateizm #Ateist #AteizmveNefes #AteistlerveNefes #BilgiÇöplüğü #BilgiBombardımanı #Bilgilendirme #Bilinçlendirme #ÜçüncüNesilDavranışçıTerapiler #DoğruTerapist #Psikoterapi #Terapi #KabulveKararlılıkTerapisi #BilişselVaroluşTerapisi #BilişselDavranışçıTerapi #DavranışçıTerapiler #KognitifTerapi #BilişselDavranışTerapisi #Bilişsel #CBT #ACT #ACTTerapisti #CBTTerapisti #KKTTerapisti #KKT #BDT #BDTTerapisti #DavranışTerapisi #izmirTerapi #YeniNesilDavranışTerapileri #Terapist #İzmirTerapi #İzmirPsikolojikDanışman #İzmirPsikolog #İzmir #İzmirTerapist #izmirPsikolojikDanışman #izmirpsikolog #izmir #izmirTerapist #KabulveKararlılık #Cognitive #CognitiveBehavioralTherapy #CognitiveBehavioralTherapy #CognitiveTherapy #CognitiveBehavioral #KognitifDavranışçı #GelişimselPsikoloji #Psikologlar #PsikolojikDanışman #PsikolojikBozukluklar #İnsanPsikolojisi #Psikoloji #Psikolog

İletişim ve Randevu: 

caliskan.fuatcan@gmail.com

Sosyal Medya

  • White Facebook Icon
  • LinkedIn - White Circle

© 2016 by Fuat Can Çalışkan.

Tüm Hakları Saklıdır.