top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Hallüsinojenler: Algıları Bozan ve Hallüsinasyonlar Yaratan Maddeler

Hallüsinojenler, algıları bozan ve duyusal girdi olmaksızın duyusal imgeleri (hallüsinasyonlar) tetikleyen bir tür ilaç sınıfını ifade eder. Bu yazıda, hallüsinojenlerin ne olduğunu ve bunların insan üzerindeki etkilerini inceleyeceğim. Özellikle LSD ve marijuanayı ele alacağım.


Boş bir sokak ve sokakta bulunan mağaza vitrinleri

Hallüsinojenlerin Etkileri:

  1. LSD: LSD, kullanıcının ruh halini ve beklentilerini etkiler. Ancak genellikle ortak deneyimler arasında, hallüsinasyonlar ve uyuşukluktan panik ataklara kadar değişen duygular bulunur. LSD, algıları bozarak kişiyi kendini düşündüğüden farklı bir dünyada hissettirebilir.

  2. Marijuana: Marijuana, THC adı verilen ana bileşeni içerir ve bu madde kullanıcının ruh halini etkiler. Kullanıcılar, kullanım sonrası rahatlama, euforia ve ağrı ile kemoterapiye bağlı bulantıdan rahatlama gibi duygusal değişiklikler yaşayabilirler. Ayrıca, duyusal uyarıcılara karşı yoğun hassasiyet hissedebilirler. Ancak, marijuana kullanımı trafik kazaları, kronik bronşit, psikoz, sosyal anksiyete bozukluğu ve intihar düşüncelerinin artma riskiyle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca dikkat, öğrenme, hafıza ve akademik başarısızlık gibi kognitif işlevler üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.


Hallüsinojenler, algıları bozan ve kullanıcıları farklı bir gerçeklikte hissettiren maddelerdir. Bu maddelerin etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve kullanım sonucunda olumlu veya olumsuz duygusal değişiklikler meydana gelebilir. Ancak, bu maddelerin bilinçli ve kontrollü kullanımı önemlidir, çünkü yanlış kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

16 görüntüleme0 yorum

留言


bottom of page