top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Deprem Sonrası Travmatik Süreçler ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu


Kanal Ege'de canlı yayınlanan Yeni Gündem programına 10 Şubat 2023'te konuk oldum. Deprem sonrası travma, travmatik süreçler, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB, PTSD) üzerine konuştuk. Deprem sonrasında kendimizi, çocuklarımızı ile gençleri korumak ve desteklemek için neler yapabileceğimizi tartıştık. İzleyen herkese umarım faydası olur.


Canlı yayının tekrarını 13 Şubat haftası karasal yayın ve uydu aracılığıyla veya aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Travma, bir kişinin normal işleyişi, zihinsel ve duygusal sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri olan stresli bir olayın sonucudur. Bu olay, kişinin yaşamını veya güvenliğini tehdit edebilir veya şiddet içerebilir. Travma, özellikle çocuklar ve gençler gibi savunmasız gruplar için uzun süreli etkilere sahip olabilir ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilir.


Travma sonrası stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olarak adlandırılan bir durumdur ve travma sonrası semptomlarla karakterizedir. Bu semptomlar arasında kabuslar, flashbackler (aniden travma anının görüntüsünü fotoğraf veya video gibi görme), anksiyete, hiperaktivite, sinirlilik, izolasyon, konsantrasyon eksikliği ve uyku sorunları yer alabilir. TSSB, birçok farklı tedavi seçeneğiyle tedavi edilebilir. Terapi ve ilaç gibi seçenekler ile danışanlar tedavi edilebilir.


Deprem sonrası, birçok insan travmatik bir deneyim yaşar ve bu deneyim sonrasında birçok farklı travma tepkisi gösterir. Bazı insanlar bu tepkileri hemen yaşarken, diğerleri zamanla ortaya çıkabilir.


Travma tepkileri, herhangi bir deprem sonrasında beklendik bir durumdur. Ancak, bazı insanlar bu tepkileri aşırıya kaçarlar veya uzun süre devam ederlerse, profesyonel yardım almaları gerekebilir. Deprem sonrasında ortaya çıkan travma tepkileri hakkında daha fazla bilgi için, bir sağlık uzmanı veya terapistle görüşmek yararlı olabilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page