top of page
  • Fuat Can Çalışkan

Çocuk Yetiştirme Konusunda Neil Patrick Harris


Dört kitaplık yeni serisinin, ilk kitabı (The Magic Misfits’) satışa çıkan Neil Patrick Harris ebeveynlik üzerine bir Amerikan haber sitesi ile röportaj yaptı. Daha önce, 2014’te, kendi otobiyografisini yayınlayan ünlü oyuncu, yeni kitap serisinde kurgu seven genç okuyuculara hitap ediyor.


Harris küçüklüğünden beri okumanın onun hayatında önemli bir yeri olduğunu söylüyor. Küçük bir şehirde büyüyen Harris, 9-10 yaşlarında evine yakın bir kitap evinde yaşadığını söylüyor.

Harris, kocası, David Burtka, ile beraber 7 yaşındaki ikiz çocukları Gideon ve Harper’a her akşam yatmadan önce kitap okuyorlar. Kitap okumanın yeni deneyimlere ve yeni dünyalara kapı açtığını belirten Harris önemli bir noktaya parmak basıyor, “Bizler alışkanlıkları olan varlıklarız. Hep aynı restoranlara gidiyor, hep aynı taşıtlarla aynı yerlere seyahat ediyoruz. Ancak kitap okuduğunuz zaman, aniden bambaşka bir dünyadasınız, gerçek veya kurgu. Ve bununla, oldukça çok şey öğrenebilirsiniz.”

Harris’in bu vurgusu çok hoş. Gerçekten de alışkanlıkları olan varlıklarız. Tahmin edilebilirlikten hoşlanıyor ve benzer şeyler yapmaya devam ediyoruz. Ancak kitap okurken, özellikle kurgu okurken başka dünyalara yolculuk ediyoruz, başkalarının hayatını görüyor, onların yaşantılarına dokunuyoruz.

Her akşam kitap okuma dışında Harris çocuklarına asla yalan söylememeyi de alışkanlık edindiğini söylüyor. Bu ilkesinden asla ödün vermediğini söyleyen Harris, bu şekilde çocuklarının onları güvenilir bir kaynak olarak göreceğine inanıyor. Ancak bu yöntemin de zorlu kısımları olduğunu vurgulamadan geçmiyor. Bazı konularda ve sorularda çocuklara dikkatli bir şekilde doğruyu anlattığını ve kelimeleri özenle seçtiğini belirtiyor. Özellikle hayali karakterler konusunda konuşurken çocuklara doğruyu kontrolsüzce söylemediğini dikkatli konuştuğunu anlatıyor.

Çocuk büyütürken dikkat ettiği başka bir konu ise çocuklara ders verircesine konuşmaktan kaçınması. Bu konuda Harris’in duruşu çok uygun ve işe yarar bir metot. Harris çocuklarını bir konuda eğitmek istediğinde çocuklarıyla karşılıklı oturup onlara ders verir gibi bir tutuma bürünmekten kaçınıyor. Bunun yerine onlarla olan sohbeti içerisine anlatmak istediklerini yedirdiğini söylüyor.

Bu duruşun çocuklar tarafından daha çok benimseneceği kesin. Çocukları karşınıza alıp onları yargılayan bir tutumla konuşursanız çocuklarınız sizden bir şeyler saklamaya ve size yalan atmaya daha eğilimli olacaklardır. Ancak anlatmak istediklerinizi normal bir konuşma sırasında anlatırsanız bu çocuklarınızı sizden uzaklaştırmayacaktır. Çocuklarınız sizinle iletişime daha açık olacaktır.

Kendinize İyi Bakın.

930 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page